מאמרים

פעילות וחשיפה של חברי הכנסת

פעילותם של חברי הכנסת אינה נמדדת בהכרח בפעילות אקטיבית שהם מייצרים אלא בדרך בה הם מנהלים את משרדם, מקדמים את האינטרסים של הבוחרים שהביאו אותם לשבת מול אותו ציוד וריהוט משרדי בלשכתם. הבוחרים שניגשו אל הקלפי והצביעו עבור האנשים הללו נותנים בהם את מבטחם ומאמינים כי קידום האינטרסים הזה הוא הרבה יותר מקידום אישי, אלא עבודה ציבורית משמעותית שאמורה להביא להישגים בתחומי הרווחה, הכלכלה, הביטחון, הבריאות והחינוך.

חברי הכנסת אינם שרים ותפקידם שונה בהכרח. השרים מחזיקים ביכולת מעשית לשנות דברים דרך השטח, לקבל החלטות גורליות על הנעשה במשרדם ולהפעיל את כוחם בתחומים נרחבים יותר. חברי הכנסת לעומתם משפיעים באמצעות הקול שלהם. הקול אתו הם משמיעים בוועדות, בישיבות ולאחר מכן גם בהצבעות השונות.

כוחם של חברי הכנסת רב מאד בעיקר כשמדובר במפלגות מאוחדות המציעות כוח התנגדות או לחלופין כוח חיובי מול ראש הממשלה, השרים או כל מפלגה אחרת. בעיקר בימים של בחירות או פריימריס, אלו הם כמובן התחנות רבות העוצמה שמאפשרות להם להנכיח את כוחם בצורה האקטיבית ביותר.

וועדה בנושא בריאות למשל המתמקדת בכל הקשור לתחום רשלנות רפואית בבתי חולים ציבוריים תעסיק את שר הבריאות ומשרדו אך לא פעם תגיע החלטה בנושא רשלנות רפואית או כל נושא אחר גם לפאנל הממשלתי הרחב יותר ולהצבעת חברי הכנסת. כשמדובר בשביתות משק כלליות או בשביתות של בתי חולים או מוסדות בריאות הציבור אחרים.

המשך מאמר